Záchvatovité přejídání
Anorexii a bulimii zná asi každý. Dvě ze tří psychických nemocí, která souvisí s problémem příjmu potravy. Ano, správně zaznělo, že se jedná o dvě nemoci ze tří. Tou třetí, méně známou, ale stejně závažnou a obtížně léčitelnou, je tzv. záchvatovité přejídání.
O co se jedná?
Většina lidí považuje obézní jedince za lidi s láskou k jídlu či bez vůle si něco odříci. Hodně obézních také jí více, protože skutečně mají hlad a musí uživit mnohem “monstróznější těla”. Při záchvatovitém přejídání ale nejde o pocity hladu, které člověk zahání tím, že sní, na co v lednici narazí. I když se to tak na první pohled projevuje.
Příznaky:
A. jezení čehokoliv v lednici, dokud tam něco je,
B. neschopnost přestat ani, když je jedinec sytý,
C. následné výčitky, že jsme zase selhali,
D. často doprovázeno psychickými problémy jako jsou deprese, stavy úzkosti,
E. nacpáním se zahání všechny pocity – radostní i ty bolestné,
F. tajení, že hodně jíme – proto k němu dochází nejčastěji ve večerních hodinách,
G. neustálé přemýšlení o jídle během celého dne a to i v okamžiku, že dotyčný zrovna dojedl.
Podle průzkumů se prokazuje, že člověk trpící záchvatovitým přejídáním někdy v minulosti prošel obdobím přísných diet, kdy se snažil shodit pod tlakem dnešní společnosti, která klade důraz na štíhlost a dokonalost těl.
Lidé trpící touto psychickou poruchou považují jídlo za jedinou alfu a omegu jejich života, snaží se tím zahnat pocity smutku, osamělosti, nenaplněnosti.
Zajímavostí je, že ne každý pacient s touto nemocí musí být automaticky obézní. Není neobvyklé se potkat s dívkou vážící kolem 60 kg, která trpí poruchou přejídání.
Léčba
Podobně jako v případě anorexie a bulimie je prvním a zásadním krokem si uvědomit, že něco není v pořádku. Chtít se léčit. Uvědomění si problému ještě nezaručuje úspěch, ale pokud jedinec pokračuje návštěvou a pravidelnými sezeními u psychologa nebo psychiatra, má velkou šanci na uzdravení.