Útulný domov podle vlastních představ
Městský styl života je v dnešní době už pro mnoho lidí nepříznivý, cítí, že je potřeba hledat lepší řešení. Ať už se jedná o rodinné domy se zahradou, chalupy a chaty s víkendovým nebo celoročním bydlením.
Rodinný dům nebo byt ve městě má snad jen jednu výhodu, že se nemusí daleko jezdit do zaměstnání, ale to se nebude týkat velkoměsta, pak je tu ještě možnost, více využít nabízené kulturní pořady. Venkov oproti městu představuje ekologicky čistší a zdravější prostředí. Ale je potřeba se zase smířit s tím, že venkovské obyvatelstvo je v různých směrech více konzervativní.
Pokud na venkově žijí od malička mladí lidé, bohužel i v dnešní době si většinou myslí, že se dá žít dobře pouze ve městech. Ale to je „výsada“ mládí.
Vytvoření domova a vše co k němu patří, z velké části záleží na každém jedinci, na jeho výchově, přístupu, vědomostech, aktivitě, smyslu pro povinnost a vynalézavosti.
Žít kvalitním stylem po všech stránkách v souladu s přírodou, vytvoření domova podle svých představ, ať už ve městě nebo na venkově, to je už na rozhodnutí a možnostech každého z nás.
Domov by měl představovat oázu klidu, pohody a harmonie. Například, když se cítíte nevyrovnaní nebo jste z práce vyždímaní jako citrón, doma byste pomocí objetí a úsměvu od svých blízkých, měli zase načerpat svou energii a vitalitu. Nebo vám pomůže posezení na terase, relaxace v zahradě, procházka v přírodě.
Sny a představy jsou jedna věc, realita druhá. Protožeza nás občas rozhodují finance.
Mnoho rodičů se někdy těžko smiřují s tím, že jejich děti odcházejí z domu za studiem, prací nebo si někde jinde zakládají novou rodinu – prostě vyletí z hnízda. Jiní mají úplně jiný problém. Mladá rodina žije se svými stárnoucími rodiči pod jednou střechou a nezbývá jim nic jiného, než vychovávat své děti a zároveň pečovat i o své rodiče.
Nejčastější příčinou mladých rodin tohoto spolužití je právě nedostatek financí, protože je to levnější a to, co mohou ze svého příjmu ušetřit, tak si finance odkládají na koupi nového bydlení.
Aby nebyla harmonie této velké rodiny narušena, to vyžaduje hodně lásky, vzájemné úcty a především toleranci. Péče o děti a stárnoucí rodiče zákonitě vytváří velký tlak a i tím zátěž na mladé rodiny je dost velká. V tomto soužití se zde setkávají tři generace. Jsou někdy i momenty, kdy se střední generace ocitá v situaci, které se říká, že se ocitáte mezi dvěma mlýnskými kameny.
Ale i v tomto soužití tří generací si můžete vytvořit krásný domov. Jak? Zde je několik doporučení a osvědčených rad:
· Pokud jste unaveni a vyčerpáni z práce a i když máte plno povinností s péči jak o své děti a rodiče, nesmíte zapomínat na sebe. Udělejte si na sebe a na svého partnera čas. Neodříkejte si své koníčky a záliby – věnujte se jim alespoň občas.
· Neodmítejte pomocsvých rodičů, například v pohlídání dětí nebo při nějaké drobné práci jak v domácnosti, na zahradě.
· O drobné domácí práce se podělte se staršími dětmi, které tu práci zvládnou.
· Konflikty v rodině se naučte řešit co nejdříve a hlavně v klidu.
· Pokud každý člen domácnosti si bude vědom svých povinností ohledně chodu v domácnosti, rodina bude fungovat.
· Všichni dospělí by měli přispívat na chod domácnosti – stanovte určitý nájem i dospělým dětem (nemusí být vysoký), i když studují nebo jsou nezaměstnaní. Takto se u nich vytvoří návyk na dodržování finanční povinností, aby si svůj určitý finanční obnos dokázaly udržet a neutratit ho.
Pokud si skutečně dospělé děti nedokážou vydělat ani formou brigády, dejte jim práci ohledně domácnosti (příprava večeře, úklid, nakupování apod.), tím též získají návyky k vedení domácnosti. Co se týká dětí a jejich povinností na kterých se domluvíte–buďte důslední.
· Čas na svůj oddych a relaxaci, který si při všech svých povinnostech vyšetříte, vám pomůže k tomu, že načerpáte novou chuť a sílu k vytváření pohodového domova. Zvlášť, pokud je ta vaše rodina velká.