Postavení žen na trhu práce – lepší se?
Model žena v domácnosti a muž chodící do práce a zabezpečující finanční stránku rodiny už ve vyspělé Evropě mizí. Žen zůstávající natrvalo doma, které pečují o domácnost, starají se o děti a manžela, je mizivé procento. Nebudeme se nyní zabývat otázkou, zde je pro rodinu lepší, aby žena zůstala s dětmi, či je vhodnější brzký návrat a začlenění se do pracovního systému. Chtěli bychom poukázat na několik stále přetrvávajících aspektů, které se týkají postavení žen ve společnosti a na trhu práce.
Nižší platy na stejných pozicích
Bohužel i v 21. století stále nacházíme výrazné rozdíly mezi platem muže a ženy na stejné pozici. V České republice tento rozdíl může činit až 20 %. Ptáte se, čím to může být způsobeno? Ženy přece dokáží, a potvrzuje se to, stejnou práci za stejný čas jako muži. Jedna z příčin je pravděpodobně nízké sebevědomí žen na přijímacím pohovoru, kdy si řeknou o nižší částku. V soukromém sektoru nejsou legislativou stanoveny žádné tarifní třídy, je tedy pouze na zaměstnavateli zda platy srovná, nebo ponechá i nižší podhodnocenou mzdu.
Menší zastoupení žen v technických pozicích
Není velkou neznámou, že v technických firmách byste ženy mohly hledat lupou, zejména pak ty, co pracují na technické pozici. Tj. odmyslíme účetní, sekretářky, uklízečky, personalistky. Myslíte si, že ženy nejsou schopné studovat technické obory, a pak následně vykonávat tyto pozice? Pravděpodobně si to nemyslíte, naopak se ukazuje, že ženy mají zajímavý pohled v technických oblastech, který přináší zajímavý aspekt do řešené problematiky. Kde je tedy jádro problému? Opět asi jen a jen sebevědomí ženy.
Nevěří si, že:
• udrží krok s mužskou populací,
• zvládnou kariéru v technických pozicích s mateřskou,
• vystudují technicky zaměřenou školu.
Vidíte, všechno je jenom o zdravém sebevědomí. Dámy, přestaňte se podceňovat, dle vědeckých výzkumů jste stejně schopné jako muži, máte jen odlišné myšlení, což ale není na škodu.