Nebezpečná země
Když někdo vysloví pojem „cestování“, většinou se každý zasní a přemýšlí, jaké země by nejraději navštívil.
§ Už jste to někdy zkusili otočit a zamyslet se, do jaké země byste rozhodně nejeli?
Jednou z takových zemí, kterou by asi navštívil jen dobrodruh, je Somálsko. Země, která by mohla být opravdovým rájem, kdyby ji nezničily věčné boje a nesváry. Od devadesátých let minulého století neměli Somálci chvíli klidu.
– K nepříteli, který se nazývá člověk, přibývají každou chvíli ještě další.
– Pravidelně přichází sucho, a to kosí jako první dobytek.
– Za patami mu jde hladomor a pak jsou na řadě lidé.
Do takovéto zoufalé situace se roku 2011 přidala epidemie cholery, při které zemřelo dvě stě šedesát tisíc lidí. Lidé jsou v uprchlických táborech, kde nemají co jíst, z čeho uvařit.
§ Hlavní město Mogadišo připomíná spíše Berlín po roce 1945.
§ Je to prostě jedna velká ruina.
Mogadišo je považováno za jedno z nejnebezpečnějších měst světa. Není den, aby tu nezněla střelba, nebyl někdo unesen nebo nedošlo k explozi. Ve městě se usadil aš-Šabáb, což je islamistická teroristická skupina. A aby tedy měli lidé alespoň trochu klidu, platí „dobrovolně“ dvojí daň. Jednu vládě a druhou aš-Šabábu. Jiná možnost není, chtějí-li přežít.
Život o hladu
Kolem hlavního města bychom napočítali deset velkých uprchlických táborů. Jsou v podstatě všude. Lidé tu živoří v hrozných podmínkách. Není tu žádná zdravotnická pomoc, není tu co jíst.
– Lidé z bohatých zemí si neumějí ani představit, jaký musí být život, který doprovází neustálý hlad.
Podle humanitárních organizací trpí hladem asi pět miliónů obyvatel Somálska.Nedostatkem vody je ohroženo asi šest miliónů. Jsou země, které by mohly být pravým rájem, kdyby se nestaly terčem lidí vyznávajících zvrácené hodnoty. Bude někdy Somálsko zemí, ve které budou žít lidé s běžnými starostmi a do které budeme létat na dovolenou?