Žena, která posunula vědu o velký kus kupředu
Výjimečnost Marie Curie – Sklodowské se projevila už ve škole, kdy měla velký zájem o studium fyziky a chemie. Na druhou polovinu devatenáctého století to bylo pro mnohé nepochopitelné. Plynně hovořila čtyřmi jazyky – rusky, francouzsky, německy a anglicky. Nadaná byla i její sestra Broňa.
o Své nadání možná získaly po rodičích, kteří byli učitelé.
o Možná také proto svým dcerám touhu po vzdělání nevymlouvali.
Jenže to mělo háček. Polsko bylo v tehdejší době pod nadvládou carského Ruska, a tudíž se na Poláky tak trochu zapomínalo. Přes všechny překážky se sestra Broňa nakonec stala lékařkou a Marie začala studovat v Paříži. Sice neměla skoro na jídlo, ale cítila se svobodou a nezávislou. MOHLA SI PLNIT SVŮJ SEN.
Zahubena vlastním objevem
Při diplomových zkouškách z fyziky roku 1893 byla první, o rok později druhá. Získala zahraniční stipendium a připravovala se na doktorát. A v té době zasáhl do jejího života významně osud tím, že jí postavil do cesty mladého vědce Pierra Curieho.
o Sice neměl nikdy v úmyslu zakládat rodinu nebo se jen ženit, ale poté, co poznal zpřísněnou duši v Marii, své plány změnil.
o Spojily se tedy nejen dva zamilovaní lidé, ale pro lidstvo je důležité, že došlo ke spojení dvou geniálních mozků.
Na konci devatenáctého století se blížil první opravdu velký objev. Po objevení paprsku X Wilhelmem Conradem Roentgenem, došlo v improvizované dílně manželů Curieových k izolování chloridu radia a byla objevena radioaktivita. Radium se stalo účinným prostředkem při léčbě zhoubných nádorů kůže a hrtanu. Nakonec však díky neustálému styku s radioaktivitou Marie sama onemocněla a prvek, který objevila, ji zahubil.
· Vše, o co ve svém životě usilovala, bylo jen z důvodu prospěchu pro lidstvo.
· Ceny, které jí byly uděleny, pro ni nic neznamenaly.
· Ani ta nejváženější – Nobelova.