Syndrom polycystických ovarií – strašák neplodnosti
Možná jste na ulici, v supermarketu či někde jinde potkali ženu, která byla při těle, pod nosem se ji lehce rýsoval knírek, obličej i vlasy lehce mastily. Když promluvila, její hlas zněl hruběji. Někdo by si mohl pomyslet, že se jedná o nějakou “šmudlu”, co o sebe příliš nedbá a svůj vzhled neřeší.
Napadlo vás ale, že by žena mohla trpět nějakou nemocí? Víme, že obézní či člověk s nadváhou je hned zaškatulkován jako ten, co si neumí odříci jídlo a přecpává se. Ne ale každý člověk s kily navíc se musí hned přejídat. Nikdy nevíme, jaká nemoc stojí za tloušťkou někoho druhého. Proto jsme si v dnešním článku připravili povídání o jedné z ženských nemocí, která mimo jiné může způsobovat nadváhu u žen.
PCOS
Tato tajemná zkratka v sobě skrývá název Syndrom polycystických ovarií. Ženy ho také někdy nazývají jako syndrom ukradeného ženství. Odkud se vzal tento lidovější název? Jedním z hlavních příznaků je ztráta pravidelných period u žen a tedy i možností otěhotnět. Obvykle ženy trpící PCOS menstruují v delších intervalech než je běžně uváděných 21 až 35 dnů. Jsou mezi nimi ale i také, které bez stimulace hormony (injekce, tablety) nemenstruují vůbec. O tom, že cykly jsou povětšinou anovulační, netřeba se zmiňovat.
Další příznaky
Problémy s menstruací nejsou jediným příznakem a signálem, že je v těle ženy něco špatně. Mezi další patří například:
• cystyna obou vaječnících – gynekolog by měl rozpoznat na ultrazvuku,
• nadměrné ochlupení po celém těle,
• přibírání na vázei přes sportování a držení zdravého životního stylu,
• hrubší hlas, mastná pleť a další.
Zatím není známo, jak nemoc vzniká. Často se objevuje až po 20. roku věku a ženy na ni nejčastěji přicházejí po vysazení hormonální antikoncepce, když chtějí otěhotnět, což najednou nejde. Bohužel neexistuje žádná léčba odstraňující příčinu, pouze se mohou potlačovat jednotlivé příznaky, nejčastěji pomocí hormonálních prášků. Buďme tedy shovívaví ke “šmudlám na ulici”, nikdy nevíte, zda zrovna dotyčná netrpí PCOS.